Sosyal Medya

İzmir

Başkan Tunç Soyer Avrupa Konseyi toplantıları için Paris’te

Paylaşım

tarih:

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı ve Avrupa Konseyi Yerel ve Bölgesel Yönetimler Kongresi ve Bölgeler Meclisi Başkanı Tunç Soyer, Avrupa Konseyi’nin Paris Ofisi’nde düzenlenen Büro Toplantısına katıldı. Rusya-Ukrayna Savaşı’ndaki son gelişmeler toplantıda konuşuldu. Başkan Soyer, Avrupa Birliği Bölgeler Komitesi Başkanı ve yöneticilerinin katılacağı Üst Düzey Grup toplantısında bir konuşma yapacak.

Birinci Kongre Başkan Vekili olarak, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, Avrupa Konseyi Yerel ve Bölgesel Yönetimler Kongresi’nin 30. yılının kutlandığı toplantıya katıldı. Kongre’nin usul ve esaslarında yapılacak değişiklikler toplantıda tartışıldı. Ek olarak, Rusya-Ukrayna Savaşı’ndaki son gelişmeler ve 26-28 Mart tarihlerinde Fransa’nın Strazburg kentinde düzenlenecek Kongre’nin 46. Oturumu, toplantının ana konusuydu. Yine de Birleşmiş Milletler Gelecek Zirvesi, 22 ve 23 Eylül 2024 tarihlerinde yapılacak. Son olarak, Belarus’un siyasi durumu ve Avrupa Yerel Demokrasi Haftası ortağı olarak seçilen kentler ve yerel yönetimler dikkate alındı.
Başkan Soyer ayrıca Avrupa Konseyi Kongresi ve Avrupa Birliği Bölgeler Komitesi Üst Düzey Grup Toplantısı’nda bir konuşma yapacak.

5 Mayıs 1949’da kurulan Avrupa Konseyi, 46 üye ülkeden 700 milyon insanın demokrasi, hukukun üstünlüğü, kültürel çeşitlilik, cinsiyet eşitliği ve ayrımcılığa karşı mücadele etmeyi amaçlayan Avrupa’nın en önemli kurumlarından biri. Avrupa Konseyi’nin siyasi organları arasında Yerel ve Bölgesel Yönetimler Kongresi (YBYK) yer alıyor. Yerel veya bölgesel bir idarede seçilen temsilcilerden oluşan 612 üyeli Kongre, 46 üye devlete bağlı 130 binden fazla yerel ve bölgesel idareyi temsil ediyor. Yerel Yönetimler Meclisi ve Bölgeler Meclisi, Yerel ve Bölgesel Yönetimler Kongresi kararlarını alıyor. Bölgeler Meclisi, Türkiye’nin büyükşehir belediyeleri, meclisleri ve il özel idarelerini temsil eder. Beldeler ve ilçeler ise Kongre’nin Yerel Yönetimler Meclisi’nde temsil edilmesini elde ediyor. Yerel ve Bölgesel Yönetimler Kongresi, Kongre Başkanı ve her iki meclisin başkanı tarafından yönetiliyor. Bu üç başkan, Kongre’nin karar alma ve yönetim prosedürlerini yönetmekle görevlidir. Kongre Bölgeler Meclisi Başkanlığı, bölgesel ve kentsel gelişmeyi temsil etmek ve savunmak adına Avrupa siyasi diyaloğunda önemli bir görevi olan bir siyasi diyalog platformu olarak görev yapıyor. Bu platform, savaşlar, salgınlar, iklim krizleri, aşırılık, sosyal adaletsizlik ve dünya çapında demokratik değerlerin gerilemesi gibi bölgesel olmayan krizlerin yanı sıra kentleri ve yerel yönetimleri de derinden etkileyen sorunları çözmek için önemlidir.

Devamını Oku
Advertisement
Yorumları Gör

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir