Sosyal Medya

Esnaf ve Sanatkarlar

Kredi – Kefalet Sisteminin İşleyişi

Ülkemizdeki esnaf ve sanayicileri desteklemek için devlet tarafından tahsis edilen kaynaklar T. Halk Bankasına verilmiştir.

Paylaşım

tarih:

Photo: Shutterstock

Ülkemizdeki esnaf ve sanayicileri desteklemek için devlet tarafından tahsis edilen kaynaklar T. Halk Bankasına verilmiştir.
Kooperatifin ortağı olan esnaf ve sanatkar, bu uygulamada sadece bankaya karşı kefalet verebilir.

Esnaf ve sanatkarlara verilen kredilerin faizleri, ticari kredilerin faizleri ile karşılaştırıldığında devlet tarafından karşılanmaktadır.
Ortak olmak için gereken şartlar şunlardır: Esnaf ve sanatkar siciline kayıtlı olmak, iş veya ikamet yeri kooperatifin çalışma bölgesi içinde bulunmak ve başka bir Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi ortağı olmamak.

Giriş Şartlarını Taşıyanlar;

Yazılı olarak kooperatife başvururlar.
Yönetim Kurulu, müracaat sahibinin durumunu inceler.
İş veya ikamet yeri kooperatifin çalışma bölgesi içinde bulunmak, 15 gün içinde ilgiliye yazılı olarak kabul veya ret kararı verilir.
Kooperatif, kredi talebi; Ortağın ekonomik ve mali durumu

Devamını Oku
Yorumları Gör

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Esnaf ve Sanatkarlar

İZMİR ESNAFININ RÜYASI GERÇEK OLDU…

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, İBB Egemenlik Binası’nda düzenlenen törenle Birlik Otel’in Çalışma ve Turizm Ruhsatı’nı, İESOB Başkanı Yalçın Başkan Ata’ya takdim etti.

Paylaşım

tarih:

By

İzmir Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (İESOB) Başkanı Yalçın Ata ve İESOB yöneticileri, 25 yıldır kangren haline dönen Birlik Otel düğümünü çözdü. Ruhsatı olmadığı için sürekli zarar ederek İzmir Esnaf Teşkilatı üzerinde büyük bir kambur oluşturan Birlik Otel, 5 yıldızlı Otel olmasını sağlayacak Çalışma ve Turizm Ruhsatı’na kavuştu.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, İBB Egemenlik Binası’nda düzenlenen törenle Birlik Otel’in Çalışma ve Turizm Ruhsatı’nı, İESOB Başkanı Yalçın Başkan Ata’ya takdim etti.

Tarihi gün..

Merkez ve ilçelerden 50’ye yakın oda başkanının da katıldığı törende konuşan İESOB Başkanı Yalçın Ata, İzmir Esnaf Teşkilatı’nın tarihi bir gün yaşadığını belirtti.

Israrlı çalışmaları ve takipleri ile sorunu çözüme kavuşturmanın heyecanını yaşadıklarını söyleyen Ata, ‘Birlik Otel Ruhsatı rafa kalkmış bir konuydu. Ancak 8 aydır görevde olmamıza rağmen 25 yıllık bir meseleyi çözüme kavuşturduk, mutluyuz, gururluyuz. Sorunun çözülmesinde bizlerden desteklerini ve anlayışlı tutumlarını esirgemeyen değerli Büyükşehir Belediye Başkanımız Tunç Soyer’e İzmir Esnaf Teşkilatı adına teşekkür ediyorum’ dedi.

İzmir’e görkemli tesis..

İzmir’e 5 yıldızlı görkemli bir tesis kazandıracaklarını söyleyen İESOB Başkanı Yalçın Ata, ‘Otelimiz Buca Kaynaklar bölgesinde çamlarla çevrili, havalimanına ve otobana yakın çok değerli bir alanda. Konumu bu kadar güzel olan otelimizin yıllarca atıl kalması, gereğince değerlendirilememesi yüreklerimizi acıtıyordu. Şimdi hem kentimiz görkemli bir tesise kavuşacak, hem de esnaf sanatkarlar önemli bir yükten kurtularak gurur duyacakları, Türkiye’ye örnek olacak bir komplekse sahip olacaklar. Bu başarı İESOB yönetimine gönülden destek veren her teşkilat idarecimizin eseridir. Bizlere olan güveni boşuna çıkarmadık, kısa sürede yaptıklarımız sadece bir başlangıç. Bundan sonra da daha büyük ve yeni projelerle İzmir Esnaf Teşkilatı’nın karşısına çıkacağız’ diye konuştu.

Olmazı başardılar…

Birlik Otel’in ruhsata kavuşmasının temelinde İESOB Başkanı Yalçın Ata’nın ve ekibinin azimli ve özverili çalışmalarının yattığına dikkat çeken İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer ise, ‘Otel ruhsatının hikayesini herkes biliyor. Küçük bir belge gibi görünse de arkasında çok büyük bir emek var. İyi niyetli çabaların yetmediği yerde Yalçın başkan kararlılığıyla, yepyeni enerjisi ile olmazı başardı.

Yalçın Ata’nın hatırına…

Esnafın yeni başkanı Yalçın Ata’nın hatırına tırnaklarla kazıyarak duruma yeniden baktık, çok şükür mutlu sona ulaştık. Esnaf sanatkarlar önemli bir aile, İESOB Başkanı Yalçın Ata’yı ve ekibini gönülden kutluyorum. Çok büyük bir işin üstesinden geldiler.’ şeklinde konuştu.

Tören sonunda İESOB Başkanı Yalçın Ata, Esnaf Camiası’na önemli bir eseri kazandırmalarını sağlayan Tunç Soyer’e bir şükran plaketi sundu.

Devamını Oku

Esnaf ve Sanatkarlar

İESOB Başkanı Yalçın Ata’nın Teşekkür Ziyaretleri Sürüyor

Paylaşım

tarih:

By

İESOB Başkanı Yalçın Ata‘nın, merkez odalarına yaptığı teşekkür ziyaretleri sürüyor. İESOB Başkanvekilleri Ali Üstün, Necdet Heppekcan ve İhsan Esen‘in de katıldığı ziyaretler, İzmir Terziler ve Konfeksiyoncular Odası Başkanı Mustafa Güvenli ile başladı.
İESOB Başkanı Yalçın Ata ve İESOB Başkanlık Divanı üyeleri, İzmir Kuyumcular Odası Başkanı Murat Kurtuluş Buyrukçu ve oda yöneticilerine de ziyarette bulundu. Buyrukçu Başkan Ata ve Birlik yöneticilerine odanın Kemeraltı’ndaki Kuyumcular Çarşısı’nda yaptığı çalışmalar hakkında da bilgi verdi.
Başkan Ata ve Birlik yöneticileri, İzmir Tuhafiyeciler ve Manifaturacılar Odası Başkanı Kemal Ateş‘i de ziyaret etti. Birlik yöneticileri, İzmir Kuaförler, Manikürcüler ve Güzellik Salonu İşletmecileri Odası Başkanı Sezai Apaydın ve oda yöneticileri ile bir araya geldi. Başkan Ata’ya sorunları hakkında bilgi veren oda yöneticileri, sıkıntıların giderilmesi için yapılacak çalışmaları masaya yatırdılar.
İESOB yöneticileri, İzmir Elbiseciler ve Benzerleri Odası Başkanı Abdurrahman Elvan ile oda idarecilerini de ziyaret etti. Başkan Elvan ziyarette İESOB Başkanı Yalçın Ata’ya günün anısına ‘İşlemeli Ayna’ hediye etti.
İESOB yöneticileri günün son ziyaretini İzmir İnşaat Sanatkarları Odası Başkanı Bayraktar Erdem‘e yaptı.
Son derece samimi ortamda geçen ziyaretlerde gelen talepler üzerine İESOB Başkanı Yalçın Ata‘nın çerçeveli makam fotoğrafı, oda başkanlarına sunuldu. İESOB Başkanı Ata, oda ziyaretleri esnasında oda personelleri ile de görüşerek çalışmalar hakkında bilgi aldı.

Devamını Oku

Ekonomi

İzmir Ticaret Odası Başkanı Mahmut Özgener’den Yalçın Ata’ya Tebrik Ziyareti

Daha enerjik ve pozitif çalışmalar sergileyen İESOB yönetimi ile önemli projelerde birlikte çalışacağız. Sayın Yalçın Ata ve ekibinin ilk günden itibaren yakından takipçisiyiz.

Paylaşım

tarih:

By

Photo: Shutterstock

İESOB ve İZTO, kentin hem ekonomisine hem de yaşamına fayda sağlayacak projelerde işbirliği yapacak….
İESOB Başkanı Yalçın Ata, İzmir Ticaret Odası Başkanı Mahmut Özgener, Meclis Başkanı Selami Özpoyraz ve Yönetim Kurulu Sayman Üyesi Mahmut Erkoç tarafından tebrik edildi. Birlik yöneticileri ve oda başkanları da bu samimi ziyarette hazır bulundu.
İZTO Başkanı Özgener, esnaf sanatkarların ticaret dünyasının temelini oluşturduğunu belirterek, Yalçın Ata ve İzmir Esnaf Teşkilatı ile iş dünyası ve reel sektör için her türlü girişimde işbirliği yapmak istediklerini belirtti.

Özgener, Yalçın Ata ile İzmir Esnaf Teşkilatı’na canlılık ve hareketlilik geldiğini belirterek, ‘Daha enerjik ve pozitif çalışmalar sergileyen İESOB yönetimi ile önemli projelerde birlikte çalışacağız. Sayın Yalçın Ata ve ekibinin ilk günden itibaren yakından takipçisiyiz. Çalışmalarına minnettarız. Camiaya renk kattılar. Demir ışıldar çalışır. Hep birlikte İzmir ve ülke ekonomisi için yeni hedefler belirlemek istiyoruz. Bu noktada, ekonominin temel bileşenleri olan esnaf sanatkarların temsilcileri ile işbirliği yapacağız. İzmir, birlikte çalışmaya ve işbirliğine ihtiyacı var.

Yalçın Ata, İzmir Ticaret Odası’nın kentin önemli kurumlarının başında geldiğini hatırlatarak, ‘Sayın Özgener ve Sayın Özpoyraz’ın vizyonu, başarılı çizgileri sadece Ticaret Odası üyeleri için değil, kent ekonomisi için de önemli hizmetlerin üretilmesine yardımcı oluyor. Ticaret Odası ile her türlü yapıcı, kent yaşamına faydalı, iş dünyasının ve esnaf sanatkarlarımızın refahına yönelik çalışmalarda işbirliği yapmaya hazırız.

Devamını Oku

Popüler