Sosyal Medya

Ticaret

Türkiye’nin 2023 E-Ticaret Hacmi 1,85 Trilyon TL’ye Ulaştı

Paylaşım

tarih:

e-ticaret verileri

Ticaret Bakanlığı tarafından hazırlanan “Türkiye’de E-Ticaretin Görünümü Raporu” yayımlandı ve Türkiye’nin 2023 yılı e-ticaret hacminin 1,85 trilyon Türk lirasına ulaştığı açıklandı. Bir önceki yıla göre %115,15 artış gösteren e-ticaret hacmi, 77,89 milyar dolar olarak gerçekleşti. İşlem sayısı ise %22,25 artarak 5,87 milyar adede ulaştı.

Öngörüler ve Büyüme Hedefleri

2024 yılı için e-ticaret hacminin 3,4 trilyon Türk lirası ve işlem sayısının 6,67 milyar adet olması öngörülüyor. E-ticaret hacminin genel ticaret hacmine oranı, 2019 yılında %10,1 iken 2023 yılında %20,3’e yükseldi. 2023 yılında e-ticaret hacminin GSYH içindeki payı %6,8’e ulaştı.

Sektörel Dağılım ve E-Ticaretin Önemi

E-ticaret hacminin %51’ini mal ticareti, %49’unu ise hizmet ticareti oluşturuyor. Kartlı işlem hacminde ise mal ticareti %63, hizmet ticareti %37 oranında. En büyük payı alan sektörler arasında 233 milyar TL ile beyaz eşya ve küçük ev aletleri, 135 milyar TL ile elektronik, 127 milyar TL ile giyim, ayakkabı ve aksesuar yer alıyor.

Advertisement

E-Ticarete Uyum Endeksi ve Lider İller

E-ticarete uyum endeksine göre İstanbul, Kayseri, Çorum, İzmir ve Kocaeli en yüksek uyumu gösteren iller oldu. Türkiye genelinde e-ticaret yapan işletme sayısı 559.412’ye ulaştı. Pazaryerlerinde faaliyet gösteren işletme sayısı 540 bine yaklaşırken, ETBİS’e kayıtlı işletmelerin sayısı 35 bini aştı.

İşletme ve Demografik Veriler

E-ticaret yapan işletmelerin %76’sı şahıs işletmesi, %21’i limited şirket ve %3’ü anonim şirkettir. İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa ve Antalya, e-ticaret faaliyetinde bulunan işletmelerin en yoğun bulunduğu iller olarak öne çıktı. Esnaf işletmesi sahiplerinin %70,5’i erkek, %29,5’i kadındır ve yaş aralığı çoğunlukla 25-44 yaş arasında.

Kampanya Dönemleri ve Harcama Alışkanlıkları

Advertisement

2023 yılında en yoğun işlem yapılan dönem Kasım ayı oldu. 11 Kasım ve 24 Kasım, en yüksek işlem günleri olarak öne çıktı. E-ticaret harcamalarının büyük kısmı 25-36 yaş aralığındaki tüketiciler tarafından gerçekleştirildi. Mobil uygulamalardan yapılan alışverişler, işlem sayısı ve işlem tutarı açısından en yüksek oranı oluşturdu.

Kargo Teslimat Verileri

Türkiye genelinde ortalama kargo teslim süresi 46,2 saat olarak belirlendi. En yüksek sayıda kargo gönderimi %55,27 ile İstanbul’dan yapılırken, en fazla kargo alan il de %29,74 ile İstanbul oldu. İlçe bazında ise en fazla kargo gönderimi yapan Bağcılar ve en çok kargo alan Çankaya öne çıktı.

En Çok Satılan Ürünler

Sektör bazında en çok satılan ürünler:

Advertisement
  • Giyim, ayakkabı ve aksesuar: Ayakkabı, gömlek, mont ve ceket, pantolon, elbise.
  • Elektronik: Cep telefonu, dizüstü bilgisayar, televizyon, ağ sistemleri, masaüstü bilgisayar.
  • Beyaz eşya ve küçük ev aletleri: Airfryer, klima, mutfak aletleri, çamaşır makinesi, buzdolabı.
  • Gıda ve süpermarket: Meyve ve sebze, çay, et, deniz ürünleri, kahve.
  • Yemek: Hamburger, kebap, pizza, pide, döner, tatlı, dondurma.
Devamını Oku
Advertisement
Yorumları Gör

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir