Sosyal Medya

Bilim ve Teknoloji

Prof. Dr. Naci Görür: “Manisa Aktif Fay Hatları Üzerinde, Deprem Direnci Artırılmalı”

Paylaşım

tarih:

Prof. Dr. Naci Görür, "Manisa Depreme Hazır mı?" panelinde konuştu

Prof. Dr. Naci Görür, “Manisa Depreme Hazır mı?” panelinde konuştu

İstanbul Teknik Üniversitesi Öğretim Üyesi ve yer bilimci Prof. Dr. Naci Görür, Manisa’da yapılan “Manisa Depreme Hazır mı?” panelinde, kentin aktif fay hatları üzerinde kurulduğunu ve bu fayların 7 ve üzeri büyüklükte deprem üretme potansiyeline sahip olduğunu belirtti. Manisa Genç İş İnsanları Derneği (MAGİAD) tarafından düzenlenen panelde konuşan Görür, Manisa’nın tektonik yapısı nedeniyle depremlerin mutlaka olacağını ve şehirdeki deprem direncinin artırılması gerektiğini vurguladı.

Manisa’nın “graben” olarak tanımlanan çöküntü alanı üzerine kurulduğunu ve horst-graben yapısına sahip olduğunu ifade eden Görür, şehrin ova içlerine ve yamaçlara doğru uzanan fay hatlarının olduğunu belirtti. Görür, Manisa’nın er ya da geç depremle sınanacağını, bu nedenle bölgenin depreme dirençli hale getirilmesi gerektiğini söyledi.

Manisa’da yaşayan insanların şehirlerini korumak için kendi iradelerini kullanmaları gerektiğini belirten Görür, siyasetle uğraşmadan kentin deprem direncini artırmak için çalışılması gerektiğini söyledi. Deprem riskinin engellenemeyeceğini, ancak etkilerinin azaltılabileceğini belirten Görür, “Deprem dünyanın nabız atışlarıdır. Deprem olmazsa dünya ölür. Ama biz depremin kucağına oturur, gerekli önlemleri almazsak öldürür bizi.” dedi.

Manisa’nın depreme karşı dirençli bir şehir haline getirilmesi için bölgenin topografyasının, jeolojik yapısının ve zemin özelliklerinin iyi bilinmesi gerektiğini ifade eden Görür, depreme karşı direncin artırılması için toplumun bilinçlendirilmesi ve binaların depreme dayanıklı hale getirilmesi gerektiğini vurguladı. Depremin etkilerini azaltmak için binaların güçlendirilmesi ve yeni yapılacak binaların deprem yönetmeliklerine uygun olarak inşa edilmesi gerektiğini söyledi.

Görür, panelde, Manisa’nın deprem riskine karşı alacağı önlemlerin şehirde yaşayan insanların güvenliğini sağlamak için kritik olduğunu ve bu tür adımların atılması için kamuoyunun bilinçlendirilmesinin önemini dile getirdi.

  • İstanbul Teknik Üniversitesi Öğretim Üyesi ve yer bilimci Prof. Dr. Naci Görür, Manisa Genç İş İnsanları Derneği (MAGİAD) tarafından Manisa Kültür Merkezi Lale Salonu'nda düzenlenen "Manisa Depreme Hazır mı?" paneline katılarak, konuşma yaptı. ( Ahmet Bayram - Anadolu Ajansı )

  • İstanbul Teknik Üniversitesi Öğretim Üyesi ve yer bilimci Prof. Dr. Naci Görür, Manisa Genç İş İnsanları Derneği (MAGİAD) tarafından Manisa Kültür Merkezi Lale Salonu'nda düzenlenen "Manisa Depreme Hazır mı?" paneline katılarak, konuşma yaptı. ( Ahmet Bayram - Anadolu Ajansı )

  • Prof. Dr. Naci Görür, "Manisa Depreme Hazır mı?" panelinde konuştu

    İstanbul Teknik Üniversitesi Öğretim Üyesi ve yer bilimci Prof. Dr. Naci Görür, Manisa Genç İş İnsanları Derneği (MAGİAD) tarafından Manisa Kültür Merkezi Lale Salonu'nda düzenlenen "Manisa Depreme Hazır mı?" paneline katılarak, konuşma yaptı. ( Ahmet Bayram - Anadolu Ajansı )

  • İstanbul Teknik Üniversitesi Öğretim Üyesi ve yer bilimci Prof. Dr. Naci Görür, Manisa Genç İş İnsanları Derneği (MAGİAD) tarafından Manisa Kültür Merkezi Lale Salonu'nda düzenlenen "Manisa Depreme Hazır mı?" paneline katılarak, konuşma yaptı. ( Ahmet Bayram - Anadolu Ajansı )

  • Prof. Dr. Naci Görür, "Manisa Depreme Hazır mı?" panelinde konuştu
Devamını Oku
Yorumları Gör

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Antalya

ANSİAD 2024 Olağan Toplantısı Gerçekleştirildi

Paylaşım

tarih:

By

ANSİAD 2024 Olağan Toplantısı Gerçekleştirildi

ANTALYA (AA) – Antalya Sanayici ve İş İnsanları Derneği (ANSİAD) 2024 yılı sekizinci olağan toplantısı gerçekleştirildi. Toplantı, bir otelde düzenlenen yemek programıyla başladı. Etkinliğe yer bilimci Prof. Dr. Naci Görür, ANSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Ercan Özbek, dernek yöneticileri ve basın mensupları katıldı.

Prof. Dr. Naci Görür, toplantıda yaptığı konuşmada Türkiye’nin faylı tektonik bir bölgede bulunduğunu ve bu nedenle ciddi önlemler alınması gerektiğini vurguladı. Antalya’nın deprem riski taşımadığı düşüncesinin yanlış olduğunu belirten Görür, “Antalya’yı depremde etkileyebilecek 3 fay zonu vardır. Birincisi Fethiye-Burdur fay zonudur. Bu fay 100 kilometrelik alana zarar verebilir. İkincisi Beyşehir fay zonudur, Antalya’ya 50-60 kilometre uzaklıktadır. Üçüncüsü Helen-Kıbrıs fay zonudur. Bu fay zonu dünyanın en büyük depremlerini üreten zondur,” dedi.

Görür, konuşmasında Antalya’yı deprem dirençli hale getirmeleri gerektiğini belirtti. “Sakın ‘Bizim burada fay yok’ diye düşünmeyin. Bu ülkeyi depreme hazırlamak zorundayız. Hangi ilde olursa olsun bir insanımızın burnu kanarsa bu durum hepimizin sorumluluğundadır. Biz vatandaş olarak ülkemize sahip çıkmak zorundayız,” diye ekledi.

Devamını Oku

Bilim ve Teknoloji

Türkiye-Azerbaycan İş Forumu – TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu

Paylaşım

tarih:

By

ANKARA - Türkiye-Azerbaycan İş Forumu - TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ve Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) işbirliğiyle düzenlenen “Türkiye-Azerbaycan İş Forumu”, TOBB’da gerçekleştirildi. Forumda, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz ve Azerbaycan Başbakanı Ali Esedov’un yanı sıra TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, DEİK Başkan Yardımcısı Erdal Eren, Azerbaycan İhracat ve Yatırım Teşvik Ajansı (AZPROMO) Başkanı Yusif Abdullayev ve Azerbaycan Küçük ve Orta İş Geliştirme Ajansı (KOBİA) Yönetim Kurulu Başkanı Orxan Mammadov gibi önemli isimler katıldı.

TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, Türkiye ile Azerbaycan arasındaki ticaret hacminin 15 milyar dolar hedefini belirterek, Türk dünyasının 1,5 trilyon dolarlık ekonomik büyüklüğe, 1 trilyon dolarlık dış ticaret hacmine ve 185 milyonluk nüfusa sahip olduğuna dikkat çekti. Türk dünyasının bir araya gelmesinin küresel güç oluşturma potansiyelini vurgulayan Hisarcıklıoğlu, Karabağ’ın tarım, turizm, gıda, sanayi ve bilişim gibi alanlarda önemli bir çekim merkezi haline getirilmesi gerektiğini belirtti.

DEİK Başkan Yardımcısı Erdal Eren, Türkiye ve Azerbaycan arasındaki ticaret hacminin 4,5 milyar dolara yaklaştığını ifade etti. Azerbaycan’da Türk müteahhitlik firmalarının bugüne kadar 19,3 milyar dolarlık proje üstlendiğini belirten Eren, Tercihli Ticaret Anlaşması’nın kapsamının genişletilmesinin önemine değindi. Ayrıca Azerbaycan’ın sanayi, enerji ve diğer alanlarda işbirliğine açık olduğunu ve Türk firmalarının Azerbaycan’da yatırım yapmaktan memnuniyet duyduğunu vurguladı.

Azerbaycan İhracat ve Yatırım Teşvik Ajansı (AZPROMO) Başkanı Yusif Abdullayev, iki ülke arasındaki ticaret ve yatırım ilişkilerini daha da artırmak için çaba sarf ettiklerini söyledi. Azerbaycan Küçük ve Orta İş Geliştirme Ajansı (KOBİA) Yönetim Kurulu Başkanı Orxan Mammadov da Azerbaycan’da yatırım ve işbirliği fırsatlarının devam ettiğini belirtti.

Forumda, ülkeler arasındaki ekonomik ilişkilerin ve işbirliklerinin artırılması için önemli fırsatlar ele alındı ve bu çerçevede projeler ve yeni girişim fikirleri tartışıldı.

Devamını Oku

Bilim ve Teknoloji

ATP Yazılım ve Teknoloji AŞ, 2023’te 1,25 Milyar Lira Gelirle Tahminleri Aştı

Paylaşım

tarih:

By

atp yazılım

ATP Yazılım ve Teknoloji AŞ. (ATP), 2023’te gelir, FAVÖK ve net karlılık hedeflerini aşarak güçlü bir finansal performans sergiledi. Şirket, yıllık bazda yüzde 39 artışla 1 milyar 251 milyon lira ciro elde etti. Faiz, Amortisman ve Vergi Öncesi Kar (FAVÖK), yüzde 37 artarak 296,4 milyon liraya ulaşırken, net kar yüzde 802 artışla 123,2 milyon lira olarak kaydedildi.

ATP Genel Müdürü Ümit Cinali, şirketin gelirinin yüzde 33,6’sının uluslararası pazarlardan sağlandığını, toplam gelirin yüzde 64,7’sinin döviz cinsinden gerçekleştiğini belirtti. Makroekonomik belirsizliklere rağmen şirketin çeşitlendirilmiş ve dengeli iş modeli sayesinde büyüme yolculuğunu sürdürdüğünü ifade etti.

ATP, 2023’te AR-GE yatırımlarıyla yeni projeleri hayata geçirirken, yeşil enerji sertifika pazaryeri ATP GreenX platformunun lansmanını yaptı. Şirket, sermaye piyasalarında ATP Tradesoft markası ile yeni müşteriler kazanırken, konuk ağırlama sektöründe ATP Zenia markası ile inovasyonlar gerçekleştirdi.

ATP, 2024 yılı için ciro ve karlılık büyümesini sürdürmeyi hedefliyor. Ayrıca, şirket çözümlerinde yapay zeka, makine öğrenimi, robotik otomasyon ve otonom robot kullanımının katkılarını artırmayı planlıyor. Şirket, küresel ölçekte büyüme yolculuğunda yeni fırsatlar arayarak yatırımlarını hızlandırmayı ve inovatif çözümleri müşterilerine sunmayı sürdürecek.

Devamını Oku

Popüler