Sosyal Medya

Ekonomi

Onkoloji Alanında Dev Atılım: AstraZeneca’nın Türkiye’deki Dev Yatırımı

Paylaşım

tarih:

Onkoloji Alanında Dev Atılım: AstraZeneca'nın Türkiye'deki 570 Milyon Liralık Yatırımı

AstraZeneca, Türkiye’de klinik araştırmalarına önemli yatırımlar yaparak ülkenin sağlık politikalarına ve yenilikçi tedavi çözümlerine büyük katkılar sağlıyor. Şirket, 2020’den bu yana klinik araştırmalarına 1,1 milyar lira yatırım yaptı. AstraZeneca Türkiye Ülke Başkanı Ecz. Serkan Barış, şirketin Türkiye’de en fazla klinik araştırma başlatan ilaç şirketi olduğunu belirterek, 2023 yılında 570 milyon liralık yatırım yapıldığını ifade etti. Bu yatırımların büyük kısmı onkoloji alanında gerçekleştirildi ve hastaların yenilikçi tedavilere erken erişimini sağladı.

Klinik Araştırmalara Büyük Yatırım

AstraZeneca’nın Türkiye’deki klinik araştırma faaliyetleri hakkında EY Türkiye’nin “AstraZeneca’nın Türkiye’ye Etkileri” raporu, şirketin 2022 ve 2023 yıllarında en fazla klinik araştırma başlatan şirket olduğunu gösteriyor. Yaklaşık 100 kişilik bir klinik araştırma ekibiyle 90 aktif klinik araştırma çalışması yürüten AstraZeneca, 2020’den itibaren klinik araştırma yatırımlarını ciddi şekilde artırdı.

Onkoloji Alanında Yoğun Çalışmalar

AstraZeneca’nın Türkiye’deki klinik araştırmalarının %65’ini onkoloji alanındaki çalışmalar oluşturuyor. Bu yatırımlar sayesinde kanser gibi zorlu hastalıkların tedavisinde yeni gelişmeler takip edilebiliyor ve hastalar yenilikçi tedavilere daha erken erişim sağlıyor.

Kurumsal İşbirlikleri ve Gerçek Yaşam Verisi

AstraZeneca Türkiye Medikal Direktörü Dr. Deniz Ertürk Erem, şirketin kurumsal işbirlikleri ile klinik araştırma alanındaki kararlılığını vurguladı. Türkiye genelinde 38 ilde bulunan 95 merkezle işbirliği yaparak gerçek yaşam verisi üretimine katkıda bulunuyorlar. Üniversiteler ve hekim dernekleri ile yapılan işbirlikleri, klinik araştırmalara önemli destekler sağlıyor. Abdurrahman Yurtaslan Ankara Onkoloji Eğitim ve Araştırma Hastanesi ve Adana Şehir Eğitim ve Araştırma Hastanesi ile stratejik ortaklıklar yaparak klinik çalışma sayısının artırılması ve daha fazla hastanın yenilikçi tedavilere ulaşabilmesi hedefleniyor.

Geniş Hastalık Alanlarında Çalışmalar

Son 5 yılda AstraZeneca, kalp yetersizliği, kronik böbrek hastalığı, astım, akciğer kanseri gibi birçok hastalık alanında 20’nin üzerinde gerçek yaşam verisi çalışmasına katkıda bulundu. Bu çalışmalar, sağlık ekosistemine ve hastaların tedavi süreçlerine önemli katkılar sunuyor.

Advertisement

AstraZeneca’nın Türkiye’deki bu yoğun yatırımları ve çalışmaları, ülkenin sağlık politikalarının gelişimine ve hastaların yenilikçi tedavilere erişimine önemli katkılar sağlamaya devam ediyor.

Devamını Oku
Advertisement
Yorumları Gör

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir