Sosyal Medya

Ekonomi

Nisan 2024 Konut Satış İstatistikleri

Paylaşım

tarih:

Nisan 2024 Konut Satış İstatistikleri

İSTANBUL (AA) – Endeksa’nın Kurucu Ortağı ve Genel Müdürü Görkem Öğüt:

  • “Bu şekilde devam ederse 2022’de açılan makasın 2 yıl içerisinde kapanması mümkün.”

Endeksa’nın Kurucu Ortağı ve Genel Müdürü Görkem Öğüt, TÜİK’in açıkladığı Nisan 2024 Konut Satış İstatistiklerini ve güncel konut fiyatlarındaki değişimi değerlendirdi. Büyük veri analizi ve yapay zeka teknolojisi kullanarak gayrimenkul değer hesabı sunan Endeksa, bu sayede kullanıcıların güvenle gayrimenkul satışı yapmalarına imkan sağlıyor.

Fiyatlarda Nominal Artış, Reel Gerileme

Öğüt, son 2 yılın en düşük konut satış adetlerinin görüldüğünü belirtirken, fiyatların nominal olarak hala yükselişte olduğuna dikkat çekti. Öğüt, “Türkiye geneli ortalama gayrimenkul satış fiyatı rakamları, satılık konut piyasasında nominal artışın devam ettiğini gösteriyor. Buna göre, satılık konut fiyatları, yıllık değer değişimlerine bakıldığında nisan itibarıyla bir yıl içerisinde yüzde 54 artmış durumda. Endeksa verilerine göre Türkiye genelinde ortalama konut fiyatı 3 milyon 358 bin 940 lirayı bulurken, bu rakam Muğla’da 7,5 milyon, İstanbul’da 4,5 milyon lirayı aşmış durumda. Ancak konut fiyatları ülkedeki mevcut enflasyondan arındırıldığında yıllık satılık fiyat değişiminin yüzde 9 azaldığı görülüyor” dedi.

Konut Fiyatlarında Gelecek Beklentileri

Görkem Öğüt, konut piyasasında son dönemlerde alımların likiditeyle gerçekleştirildiğini vurguladı. Özellikle yüksek segmentteki konutlarda çetin pazarlıkların yaşandığını ve pazarlık paylarının çok yüksek olduğunu belirtti. Öğüt, konut artış hızındaki reel gerilemenin nominal değerlere yansımasının beklenenden daha uzun sürebileceğini ifade ederek, “Bu şekilde devam ederse 2022’de açılan makasın 2 yıl içerisinde kapanması mümkün. Sadece reelde değil, nominalde de düşen rakamlardan bahsedebileceğiz. Ancak burada unutulmamalıdır ki gayrimenkul, dünyada olduğu gibi ülkemizde de zamandan bağımsız iyi ve en güvenli yatırım aracı olarak ön sıralarda yer alır” değerlendirmesinde bulundu.

Bölgesel Farklılıklar

Fiyat artışı anlamında enflasyonun altında kalan bölgeler olduğunu belirten Öğüt, özellikle İstanbul’da Esenyurt gibi bölgelerde fiyat düşüşünün yüzde 35-40’lara ulaştığını söyledi. Aynı şekilde, 2022’nin ağustos ayında hızlı yükselen Antalya ve diğer sahil kentlerinde de fiyat artışı hızının reelin altında kalmaya başladığını ekledi.

Kiralık Konut Fiyatları ve Satış Adetleri

Endeksa verilerine göre kiralık konut fiyatları nisanda bir önceki yıla göre yüzde 55 artarken, yıllık artış enflasyondan arındırıldığında yüzde 8 azaldı. TÜİK verilerine göre Türkiye genelinde konut satışları nisanda bir önceki aya göre yüzde 28, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 12 azalarak 75 bin 569 oldu.

Öğüt, “Satış adetleri bazında son iki yıla bakıldığında bu düşüşün ardındaki en büyük etken, ipotekli satışların düşmüş olması. Türkiye genelinde ipotekli konut satışları nisanda bir önceki aya göre yüzde 45, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 68 azalarak 7 bin 71 oldu. Toplam konut satışları içinde ipotekli satışların payı yüzde 9 olarak gerçekleşti. Son 2 yıllık dönemde bu oran yüzde 30-32 seviyelerindeydi” şeklinde değerlendirdi.

Advertisement
Devamını Oku
Advertisement
Yorumları Gör

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir