Sosyal Medya

Manisa

Manisa Büyükşehir Belediyesi’nden Arıcılara Destek Devam Ediyor: 27 Arıcıya 270 Ana Arı Teslim Edildi

Paylaşım

tarih:

Manisa Büyükşehir Belediyesi'nden Arıcılara Destek

Manisa Büyükşehir Belediyesi, bal üreticilerine verdiği destekleri artırarak sürdürüyor. Son olarak, 27 arıcıya 270 adet ana arı teslim edildi. Bal üreticileri, bu destekten dolayı memnuniyetlerini dile getirirken, Başkan Ferdi Zeyrek’e teşekkürlerini iletti.

Hıroğlu Arıcılık Eğitim ve Ana Arı Üretim Merkezi’nde Üretilen Ana Arılar

Manisa Büyükşehir Belediyesi, Gölmarmara ilçesine bağlı Hıroğlu Mahallesi’ndeki Arıcılık Eğitim ve Ana Arı Üretim Merkezi’nde yetiştirilen ana arıları, yüzde 100 hibe olarak arıcılara teslim ediyor. İlk etapta 21 arıcıya 210 ana arı dağıtılmıştı. Bu destekle birlikte hibe edilen ana arı sayısı 480’e ulaştı. Kırsal Hizmetler Daire Başkanlığı bünyesinde faaliyet gösteren merkezde, yüzlerce kovanda üretilen ana arılar, üreticilerin hizmetine sunuluyor.

Bal Üreticilerinden Teşekkür Mesajları

Ana arı dağıtımından yararlanan bal üreticisi İrfan Aldemir, Başkan Ferdi Zeyrek’e teşekkür ederek, “Soma’da arıcılık yapıyorum, 200 kovandan fazla arım var. Büyükşehir’in böyle bir ana arı dağıtımı olduğunu duyduk, geldik, gördük ve çok beğendik. Manisa’nın gerçekten böyle bir yere ihtiyacı vardı. Arı sütü, ana arı, ekipman ve bal satımının desteklenmesi için Büyükşehir Belediyesi’nin desteklerini bekliyoruz” dedi.

Advertisement

Kula’da arıcılık yapan Hamza Cınkı ise “Ana arı katkıları için Büyükşehir’den çok memnunuz, teşekkür ederiz. Bu tarımsal desteklerin devam etmesini bekliyoruz. Bu ıslah edilmiş arılar tarım için çok önemli. Arıcılık her tarafta olmalı, herkes bunu yapmalı. Tarımla uğraşan herkes arıcılık yaparsa bence çok güzel olur. Böylece daha çok insan sağlıklı, katkısız bal yiyebilir. Yapılan projelerden çok memnunuz, Büyükşehir Belediyemize teşekkür ederiz” diye konuştu.

“Çok Fayda Gördük”

Destekten yararlanan arıcı Hüseyin Sarpaşar da “Kendim profesyonel arıcıyım. Hüseyin hocadan 2022 yılında eğitim aldım. Kendi çapımda arıcılık yapıyorum. İnanıyorum ki, buradan aldığım arılardan verim alacağım. Biz gerçekten bal üretiminde Hüseyin hocadan arı sütü üretiminde, ana arı üretiminde çok fazla fayda gördük. Ben çiftliğimde üretiyorum, geçen sene de bu sene de aldık. İnşallah devamını getiririz. Bu tesisler de arıcılar için büyük bir destek. Arıcılar için yeni bir ırk üretmişler, emeği geçenlere teşekkür ederim. Bu tesisin gerçekten daha iyi olacağına inanıyorum” diye konuştu.

Üretici Faruk Gökbulut ise halen var olan verimsiz arılarını ıslah edilmiş bu yeni hibe arılarla değiştireceğini vurguladı.

Arıcılıkta Verim Artışı Hedefleniyor

Advertisement

Manisa Büyükşehir Belediyesi Arıcılık Eğitim ve Ana Arı Üretim Merkezi’nde yetiştirilen ana arılar, il genelindeki arıcıların kovanlarında çalışarak bal veriminin artmasına katkı sağlayacak. Bu desteklerle arıcıların üretim kapasitesinin ve kalitesinin artırılması hedefleniyor.

Devamını Oku
Advertisement
Yorumları Gör

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir