Sosyal Medya

Ekonomi

Küresel Bakır Piyasasında Fiyatlar Yükselirken Çin’de Üretim Rekor Seviyeye Ulaştı

Paylaşım

tarih:

bakır

Küresel bakır piyasası, şu anda arz sıkıntısı korkusuyla yönlendirilen ve 49 milyar dolarlık yüksek riskli bir devralma savaşına yol açan önemli bir fiyat artışı yaşamaktadır. Bu küresel endişelere rağmen, dünyanın en büyük rafine bakır üreticisi ve tüketicisi olan Çin, bol miktarda bakır arzını sürdürmeye devam etmektedir.

Çin’in Bakır Üretim Paradoksu

Bu paradoksun kalbinde, sürekli genişleyen Çin’in bakır eritme tesisleri yer almaktadır. Endüstri, ham madde kıtlığına rağmen neredeyse rekor üretim seviyelerini sürdürmeyi başarmıştır. Yüksek bakır fiyatları, işlenmek üzere daha fazla hurda metalin mevcut olmasını sağlamış ve eritme tesislerinin etkili bir şekilde çalışmasına olanak tanımıştır.

Önceden, eritme tesisleri, ithal cevher arzındaki sıkışıklık nedeniyle ücretlerinin düşmesiyle kapasiteyi azaltma sözü vermişti. Çin’deki bakır kıtlığı korkusu, metalin rallisini tetikleyen kilit faktörlerden biri olmuş ve geçen hafta fiyatların ilk kez ton başına 11,000 doları aşmasına neden olmuştur. Ancak bu kapasite kesintileri gerçekleşmemiş ve Çin’in zor durumdaki ekonomisi üretilen fazla bakırı absorbe edememektedir.

Piyasa Dinamikleri ve Fiyat Dalgalanmaları

Arz ve talep arasındaki farklılık son zamanlarda daha belirgin hale gelmiş ve bakır fiyatları ton başına 10,300 doların biraz üzerine düşmüştür. Bu hala yıl için %21’lik bir artışı temsil etse de, Çin aşırı arzını sürdürdüğü sürece bakır fiyatlarının daha yükseğe çıkmasının zorluklarla karşılaşacağını göstermektedir.

Üretimde Hurda Metalin Rolü

Hurda bakırın, tencere, boru ve teller gibi atılmış maddelerden temin edilmesi, bakır fiyatlarındaki artışın ardından patlama yaşamıştır. Shanghai Metals Market (SMM) analisti Liang Kaihui’ye göre, imalatçılar bu hurdayı yarı işlenmiş bakır olan blister bakıra dönüştürmekte ve eritme tesislerine geri beslemektedirler. Bu süreç, artık kıt olan denizaşırı cevherin yerini almaktadır.

Advertisement

Hurda bakırın bolluğu, SMM’nin raporuna göre, geçen hafta ton başına 4,615 yuan (637 dolar) olan rafine bakıra olan önemli indirimle yansıtılmaktadır; bu, en az sekiz yıldaki en büyük farktır.

Eritme Endüstrisinin Genişlemesi

Piyasa dinamiklerine rağmen, Çin’in eritme endüstrisi kapasitesini genişletmeye devam etmektedir. Bireysel firmalar, kârlılığı sürdürmek adına, marjları pahasına da olsa pazar paylarını korumaktadırlar. Ayrıca, yerel hükümetler, ekonomik büyüme hedeflerine ulaşmak ve istihdam seviyelerini korumak için eritme tesislerini yüksek üretimi sürdürmeleri konusunda teşvik etmektedir.

Özetle

Çin’in küresel bakır pazarındaki benzersiz konumu, küresel arz sıkıntısı korkusuna rağmen devam eden yüksek üretim seviyeleri ile tedarik zincirindeki karmaşıklıkları ve bölgesel farklılıkları vurgulamaktadır. Çin’in fazlalığı sürdüğü sürece, küresel bakır piyasası muhtemelen hurda arzı ve Çin’in daha geniş ekonomik koşulları tarafından etkilenen dalgalı fiyat hareketlerini görmeye devam edecektir.