Sosyal Medya

İzmir

Konak Belediye Meclisi’nin Haziran Ayı İkinci Toplantısı: Başkan Mutlu’dan İktidar Mesajı ve Kaldırım İşgalleri Çalışmaları

Paylaşım

tarih:

konak belediyesi meclisi

Toplantının Gerçekleştiği Yer: Selahattin Akçiçek Kültür Merkezi
Başkan: Konak Belediye Başkanı Nilüfer Çınarlı Mutlu
Katılımcılar: CHP Konak İlçe Başkanı Ozan Ali İlgazi, CHP İzmir il ve ilçe yöneticileri, AK Parti Konak İlçe Başkanı Mehmet Sait Başdaş, MHP Konak İlçe Başkanı Ahmet Yeniçırak, CHP Konak İlçe Kadın Kolları aday adayları, İzmir Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Yalçın Ata, oda başkanları, sivil toplum kuruluşları temsilcileri ve muhtarlar.

Gündem ve Konular:

 • İktidar Mesajı: Başkan Mutlu, Konak başta olmak üzere ülke genelinde çok iyi belediyecilik yapacaklarını ve başarılı belediye başkanlarının öncülüğünde 2028 yılında CHP’nin iktidara geleceğini ifade etti.
 • Kaldırım İşgalleri: Kaldırım işgallerine karşı yürütülen çalışmaları değerlendiren Başkan Mutlu, Konak için bir kentsel tasarım yönetmeliği çıkarma hedeflerinden bahsetti. Kaldırımların yayalara ait olduğunu ve bu konuda esnafa ceza kesmek yerine düzenlemeler yaptıklarını belirtti.
 • İzmir Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği’ne Yer Tahsisi: Meclisin birinci gündem maddesi olan İzmir Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği’ne 25 yıl süre ile yer tahsisi kararının iptali için önerge, ilgili komisyonlara gönderildi. Başkan Vekili Kazım Umdular, hukuki altyapısı olmayan kararın iptal edilmesi gerektiğini vurguladı.
 • Ücret Tarifeleri Güncellenmesi: 2024 yılı ücret tarifelerinin güncellenmesi konusu ele alındı. Başkan Mutlu, bu çalışmanın amacının borç kapatmak değil, ülkedeki diğer ilçe belediyelerle eşitleme olduğunu belirtti.
 • Kentsel Tasarım Çalışmaları: Başkan Mutlu, Konak için kentsel tasarım çalışmaları kapsamında kaldırım genişliklerine göre masa, sandalye düzenlemeleri yapılacağını, tüm ilçeyi kapsayan bir yönerge çıkaracaklarını ve tabelalar ile tenteler de dahil olmak üzere kapsamlı bir tasarım planladıklarını belirtti.
 • Muhalefet Gruplarına Destek Çağrısı: Başkan Mutlu, meclisteki muhalefet gruplarından destek isteyerek, kaldırımların işgallerden arındırılması ve kent düzenlemelerinde iş birliği çağrısında bulundu.
 • Doğalgaz ve Kentsel Dönüşüm Çalışmaları: Başkan Mutlu, Konak’ta doğalgaz ve kentsel dönüşüm çalışmalarının birlikte başlayacağını ve tüm mahallelere doğalgaz götürmek için çalışmalara devam edeceklerini belirtti.

Başkan Mutlu’nun Konuşmasından Öne Çıkanlar:

 • Mazereti Olmayan Kent Konak: “Bir şey varsa yapılır, o yapılamıyorsa başka bir şey yapılır. Dolayısıyla biz burada başarılı olacağız. 2028 yılında çok başarılı belediye başkanlarının öncülüğünde CHP iktidarı olacak.”
 • Kaldırım İşgalleri: “Esnafa özellikle para cezası kesmiyoruz. Bu para meselesi değil, kenti nasıl algıladığınızla ilgili bir mesele. Biz yayaların rahatça yürüdüğü bir kent hayal ediyoruz.”
 • Kentsel Tasarım: “Kaldırım genişliklerine göre masa, sandalye nasıl konacak, yaya hangi aksta geçecek. Bütün Konak’a dair bir yönerge çıkaralım istiyoruz.”
 • Muhalefet Desteği: “Bu beş yılda insanlar ‘Konak Belediyesi bize değer veriyor’ desin. Öncelikle bize bir yardım edin ki hepimizin çok keyifle yürüdüğü, çocuklarımızı, engellilerimizi rahatça gezdirdiğimiz, kendimizin de rahatça dolaştığımız, nefes aldığımız bir kent olsun.”
 • Doğalgaz ve Kentsel Dönüşüm: “Konak’ın tüm mahallelerine doğalgaz götürmek için gayretlerimizi sürdüreceğiz. İlçemizde doğalgaz ve kentsel dönüşüm çalışmalarını birlikte hızlıca yürüteceğiz.”

Konak Belediye Meclisi’nin haziran ayı ikinci toplantısında alınan kararlar ve yapılan değerlendirmeler, kentin sorunlarının çözümünde önemli adımlar atılacağını ve belediyecilik anlayışında daha iyi bir hizmet sunulacağını gösteriyor. Başkan Mutlu’nun iktidar mesajı ise CHP’nin gelecekteki hedeflerine dair güçlü bir vurgu olarak öne çıktı.

Devamını Oku
Advertisement
Yorumları Gör

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir