Sosyal Medya

İzmir

İzmir’in Doğa Harikası: Karagöl Mesire Alanı

Paylaşım

tarih:

İzmir’in Karşıyaka ilçesine 27 kilometre uzaklıkta bulunan Karagöl Mesire Alanı, Yamanlar Dağı’nın zirvesinde, 810 metre yükseklikte yer alıyor. 35 hektarlık bir krater gölü çevresinde oluşan bu doğa harikası, içindeki yüzen ördekler ve yapraklarını suya eğen söğüt ağaçlarıyla adeta bir tabloyu andırıyor. Piknik alanı, kızılçam, karaçam ve söğüt ağaçlarıyla kaplı, ziyaretçilere huzur dolu bir ortam sunuyor.

Mitolojik Bağlantılar

Karagöl, sadece doğal güzellikleriyle değil, mitolojik öyküleriyle de dikkat çekiyor. Efsaneye göre, İzmirliler Bayraklı’ya yerleşmeden önce Karagöl’ün bulunduğu çevrede yaşamışlar. Frigya Kralı Tantalos, İzmir’den Manisa’ya kadar uzanan Spilios Dağı’nda hüküm sürmüş. Tantalos, tanrıların sofrasına oturabilen tek insan olarak biliniyor. Ancak Anadolu tanrıçası Kibele’ye olan inancı nedeniyle Hellen tanrılarını küçümsediği için büyük bir cezaya çarptırılmış. Spilios Dağı’nın bir yarığından atılarak Hades’e gönderilen Tantalos, burada Zeus tarafından ebedi açlık ve susuzluğa mahkûm edilmiş. Bu ceza, Tantalos İşkencesi olarak anılmış ve Homeros’un Odysseia’sında da anlatılmış.

Tantalos Gölü’nden Karagöl’e

Efsaneye göre, Tantalos’un atıldığı yarık daha sonra göl haline gelmiş ve “Tantalos Gölü” adını almış. Yamanlar Dağı’ndaki bu göl, günümüzde Karagöl olarak biliniyor. Mitolojik geçmişi ve doğal güzellikleriyle Karagöl, İzmir’de hem tarih hem de doğayla iç içe bir deneyim sunuyor.

Devamını Oku
Advertisement
Yorumları Gör

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir