Sosyal Medya

İzmir

İzmir Büyükşehir Belediyesi, 67 Arıtma Tesisi ile Sağlıklı İçme Suyu Sağlıyor

Paylaşım

tarih:

İzmir Büyükşehir Belediyesi, 67 Arıtma Tesisi ile Sağlıklı İçme Suyu Sağlıyor

İzmir Büyükşehir Belediyesi İZSU Genel Müdürlüğü, İzmirlilere sağlıklı içme suyu ulaştırmak için yoğun bir çaba harcıyor. 67 içme suyu arıtma tesisi ile hizmet veren İZSU, metropol ilçelere günlük ortalama 700 bin metreküp, çevre ilçelere ise 60 bin metreküp suyu arıtarak gönül rahatlığıyla içilebilir nitelikte su sağlıyor.

Yeni Su Kaynakları ve Arıtma Tesisleri

İzmir’e yeni su kaynakları kazandırmak için çalışan İZSU, devreye aldığı arıtma tesisleriyle kentin sağlıklı içme suyuna ulaşmasını kolaylaştırıyor. Bornova ve Buca’nın içme suyu ihtiyacı, Görece’deki arıtma tesisinden sonra İzmir’in ikinci büyük içme suyu arıtma tesisi olan Kavaklıdere İçme Suyu Arıtma Tesisi tarafından karşılanıyor.

Kavaklıdere İçme Suyu Arıtma Tesisi

150 bin metrekarelik alanda kurulu Kavaklıdere İçme Suyu Arıtma Tesisi, çeşitli arıtma üniteleri ve laboratuvar birimleri ile donatılmıştır. Kapasitesi günde 360 bin metreküp olan tesis, suyu yaklaşık 100 kilometre mesafede bulunan Gördes Barajı’ndan alıyor. Şu anda ihtiyaca yönelik olarak günde ortalama 90 bin metreküp su arıtılıyor ve böylece Bornova ve Buca’ya temiz içme suyu sağlanıyor. İhtiyaç halinde şehir şebekesinde gerçekleştirilen manevralar ile diğer metropol ilçelere de temiz içme suyu veriliyor.

Advertisement

Titiz Çalışma ve 24 Saat Kontrol

İZSU Su Arıtma Dairesi Başkanlığı Kuzey Su Arıtma Şube Müdürü Serhat Koçaker, Kavaklıdere İçme Suyu Arıtma Tesisi’nde uzak mesafeden gelen suyu arıtmak için titizlikle çalıştıklarını belirtti. Koçaker, suyun arıtma sürecini ve kullanılan teknolojileri detaylı bir şekilde anlattı. Su, havalandırma ünitesinden durultucu ünitelerine, oradan filtre ünitelerine geçerek arıtma işlemlerine tabi tutuluyor. Koçaker, “Yurttaşlarımız musluklarından akan suyu gönül rahatlığı ile içebilir. Suyu 24 saat kontrol altında tutuyoruz ve 24 saat çalışıyoruz. Temel bir ihtiyaç olan temiz içme suyunu büyük bir emekle halkımıza sunuyoruz” dedi.

Suyun Tasarruflu Kullanılması Çağrısı

Serhat Koçaker, küresel iklim krizi ve düzensiz yağış rejimi gibi etkenlerin su kaynakları üzerinde olumsuz etkiye neden olduğunu vurgulayarak, suyun tasarruflu kullanılmasının önemine dikkat çekti. Koçaker, “Uzun vadede yaşanabilecek susuzluk tehdidine karşı suyun tasarruflu kullanılması tüm toplumumuz açısından büyük önem taşıyor” dedi.

İZSU’nun titiz ve özverili çalışmaları sayesinde İzmirli vatandaşlar, musluklarından akan suyu güvenle tüketebiliyor. İzmir Büyükşehir Belediyesi, su kaynaklarının korunması ve sürdürülebilir kullanımı için çalışmalarını aralıksız sürdürüyor.

Advertisement