Sosyal Medya

Muğla

Fethiye’de 20 Arıcıya Damızlık Ana Arı Dağıtıldı

Paylaşım

tarih:

fethiye arıcılık

Muğla’nın Fethiye ilçesinde, İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ile Muğla Arı Yetiştiricileri Birliği (MAYBİR) işbirliğiyle “Muğla Arısının Seleksiyon ve Islahının Sürdürülebilirliği Projesi” kapsamında bir tören düzenlendi. Tören, İncirköy Mahallesi’ndeki arılıkta gerçekleştirildi.

fethiye arı

Konuşmalar ve Açıklamalar

Tarım ve Orman Bakanlığı Hayvancılık Genel Müdürü Salih Çelik, yaptığı konuşmada, Muğla arısının hastalıklara karşı ıslah modeliyle daha dayanıklı hale gelmesi için çalıştıklarını belirtti. Çelik, suni tohumlamayla ıslah projelerine başta Muğla olmak üzere tüm ülkede destek vereceklerini ifade etti.

“Tüm güçlüklere rağmen bal üretimi yapan kadın üreticilerimize teşekkür ediyorum. Bakanlığımız ilk kez kadın üreticilerimize pozitif ayrımcılık yapacak. 30 yaş altı gençler ve kadın üreticilerimiz bir destek alıyorsa bunun 0,7 kat sayısı kadar fark alacak. İşletme bir aile işletmesiyle yine verdiğimiz desteğin bire bir fazlasını alacak. Aile işletmesiyle kovan başına 100 lira destek alıyorsa bu 200 lira olacak. İşletme sahibi kadın ise buna göre tam 270 lira destek alacak. Geçmiş yıllardan farklı olarak bu sene kırsalı desteklemeyi çok daha ön plana aldık. Arıcılarımızı destekleyeceğiz. Arıcılık yönetmeliğimiz dün itibarıyla çıktı. Buna göre arıcılarımıza belli haklar veriyoruz.” — Salih Çelik

Destek ve Dağıtım

Konuşmaların ardından, 20 arıcıya 5’er damızlık ana arı verildi. Programda, bir ana arının suni tohumlanması gerçekleştirildi.

fethiye arı dağıtıldı

Katılımcılar

Törene, şu isimler katıldı:

  • AK Parti Muğla Milletvekili Yakup Otgöz
  • Muğla Vali Yardımcısı İsmail Soykan
  • Türkiye Arı Yetiştiricileri Merkez Birliği Başkanı Ziya Şahin
  • İl Tarım ve Orman Müdürü Barış Saylak
  • MAYBİR Başkanı Veli Türk

Özetle

Bu proje, Muğla arısının dayanıklılığını artırmayı ve sürdürülebilir arıcılık faaliyetlerini desteklemeyi amaçlıyor. Özellikle kadın üreticilere ve gençlere yönelik pozitif ayrımcılık içeren destekler, bu alandaki üreticilerin teşvik edilmesi açısından önemli bir adım olarak görülüyor.

Devamını Oku
Advertisement
Yorumları Gör

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir