Sosyal Medya

Muğla

Fethiye Belediyesi Dünya Çevre Günü Etkinlikleri: Atık Toplama Yarışmaları ve Defile

Paylaşım

tarih:

fethiye çevre günü

Fethiye Belediyesi İklim ve Sıfır Atık Müdürlüğü, Dünya Çevre Günü dolayısıyla Atatürk Anıtı’na çelenk bıraktı. Bu anlamlı günün kutlanması amacıyla çeşitli etkinlikler düzenlendi ve çevre bilincini artırmak için önemli adımlar atıldı.

Atık Pil ve Elektronik Atık Toplama Yarışmaları

Dünya Çevre Günü etkinlikleri kapsamında, Fethiye’de düzenlenen ‘Atık Pil ve Elektronik Atık Toplama’ yarışmalarında dereceye giren okullara ödüller verildi. Atatürk Anıtı’na çelenk bırakma töreninin ardından konuşma yapan Fethiye Belediyesi İklim ve Sıfır Atık Müdürü Selver Hatice Kabak, küresel ısınmanın ve çevresel sorunların ciddiyetine dikkat çekti. Kabak, “Gezegenimiz gittikçe artan bir baskının altında artık hissedilir etkilerle bizi uyarıyor. Sıklıkla yaşanan şiddetli seller, kasırgalar, aşırı yağışlar, hortumlar, yangınlar, don olayları… Bir yanda kuraklık ve çölleşme diğer yanda buzulların erimesi… Küresel ısınmanın artmaya devam etmesi ile birçok çevresel, sağlıksal, ekonomik ve sosyal denge bozulacak. Bu yüzden alışkanlıklarımızı yeniden gözden geçirmeliyiz. Küresel bir dönüşümün parçası olmak ve bu tarihi ileriye çekmek zorundayız. Dünyayı korumak artık sorumluluk olmaktan çıktı ve bir zorunluluk haline geldi” ifadelerini kullandı.

fethiye çevre günü

Pil Yarışmasında Dereceye Giren Okullar

Fethiye’deki okullar arasında düzenlenen “Atık Pil Toplama” yarışmasında dereceye girenler açıklandı. Fethiye Gazi Anaokulu birinci, Yunus Nadi İlkokulu ikinci, Vali Recai Güreli İlkokulu ise üçüncü oldu. Ödüller, Başkan Vekili Ruhtan Başkaya, Fethiye Belediyesi Başkan Yardımcıları Sabri Oğuz Bollelli ve Güzide Özkaya tarafından takdim edildi.

Ambalaj Atıklar Defilesi

Advertisement

Etkinlikler kapsamında düzenlenen ambalaj atıklar defilesi de büyük ilgi gördü. Fethiye’deki 10 okuldan 33 öğrencinin katıldığı defilede, öğrenciler geri dönüştürülebilir malzemelerden yapılmış kıyafetlerini sergiledi. Defile yarışmasında Özel Ata İlköğretim Okulu birinci, Vali Recai Güreli İlköğretim Okulu ikinci, Şehit Orçun Munyas İlkokulu ise üçüncü oldu. Dereceye giren öğrencilere ödüllerini Fethiye Belediyesi İklim ve Sıfır Atık Müdürü Selver Hatice Kabak verdi.

Bu etkinlikler, Fethiye’de çevre bilincini artırmak ve sürdürülebilir çevre politikalarını desteklemek amacıyla düzenlendi. Katılımcılar, çevre duyarlılığı konusunda önemli mesajlar verdi ve gelecekte daha yaşanabilir bir dünya için birlikte hareket etmenin önemini vurguladı.

Devamını Oku
Advertisement
Yorumları Gör

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir