Sosyal Medya

Ekonomi

Enerjisa Enerji İlk Çeyrekte Güçlü Büyüme Kaydetti

Paylaşım

tarih:

enerjisa

Türkiye’nin önde gelen elektrik dağıtım, perakende satış ve müşteri çözümleri şirketi Enerjisa Enerji, 2024 yılının ilk çeyreğinde hem operasyonel hem de finansal açıdan önemli bir büyüme kaydetti. Sabancı Holding ve E.ON’un ana hissedar olduğu, yüzde 20’si halka açık olan şirket, sürdürülebilirlik ve teknolojik gelişmelere olan bağlılığını vurguladı.

Finansal Performans

Şirketten yapılan açıklamaya göre, enflasyon muhasebesi uygulanmış operasyonel kazançlar, 2023’ün ilk çeyreğinde 6,5 milyar liradan 2024’ün aynı döneminde 9,4 milyar liraya yükseldi. Bu artış, şirketin istikrarlı bir büyüme eğilimi sergilediğini gösteriyor. Enerjisa Enerji, Türkiye’nin enerji dönüşümünde üstlendiği rolünü vurgulayarak enerji altyapısına 1,3 milyar lira yatırım yaptı.

CEO Murat Pınar’ın Açıklamaları

Enerjisa Enerji Üst Yöneticisi (CEO) Murat Pınar, şirketin altyapı yatırımlarına ve müşteri hizmetlerine olan bağlılığını vurgulayarak, “Şebeke yatırımlarına ve rekabetçi perakende hizmetlerine odaklanmamız, Türkiye enerji sektöründe liderliğimizi sürdürmemizi sağlıyor. Yenilenebilir enerji ve verimlilik uygulamalarını hızlandırarak enerji ithalat bağımlılığını azaltmayı hedefliyoruz. Güneş enerjisi kapasitemiz neredeyse 55 megavat pike (MWp) ulaştı ve e-mobilite iştirakimiz Eşarj’ın soket sayısını yaklaşık 2 bin adede genişleterek geçen yılın rakamlarını ikiye katladık.” değerlendirmesinde bulundu.

CFO Dr. Philipp Ulbrich’in Açıklamaları

Şirketin Mali İşler Direktörü Dr. Philipp Ulbrich, zorlu makroekonomik koşullara rağmen şirketin dayanıklılığını ve daha güvenli, temiz bir enerji geleceği sağlama isteğini belirterek, şunları kaydetti:

“Yılın ilk çeyreğinde, tüm segmentlerde güçlü finansal ve operasyonel performansımızı sürdürdük. Bu büyüme, depremin gelirlerimiz üzerinde oluşturduğu negatif etkilerdeki toparlanmayı yansıtıyor. Mayıs 2024’te, 2023 hesap dönemi için hisse başına brüt 2,79 lira temettü ödedik. Temettü stratejimiz ile hissedarlarımız için cazip getiriler sağlamaya odaklanmaya devam edeceğiz. Bu nedenle, 2024 için güncellenmiş bir temettü taahhüdü hedefleyerek, enflasyon muhasebesi uygulanmış 2024 yılı baz alınan net karımızın en az yüzde 80’ini ödeme oranıyla, güçlü finansal hedeflerimize ulaşma isteğimiz devam ediyor. Enerjisa Enerji, sürdürülebilir enerjiye ve güçlü operasyonel performansa odaklanmamız sayesinde öne çıkan bir yatırım fırsatı olmaya devam ediyor.”

Advertisement

Enerjisa Enerji, sürdürülebilirlik ve teknolojik yeniliklerle Türkiye’nin enerji sektöründe liderliğini sürdürüyor ve güçlü finansal hedefleriyle hissedarlarına değer katmaya devam ediyor.

Devamını Oku
Advertisement
Yorumları Gör

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir