Sosyal Medya

Ekonomi

Ege’nin En Büyük Sanayi Kuruluşları Açıklandı

Paylaşım

tarih:

Ege Bölgesi’nin en büyük sanayi kuruluşları 2023 yılı için açıklandı. Star Rafineri, Tüpraş İzmir Rafinerisi ve Petkim Petrokimya ilk üç sırada yer aldı.

Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO) tarafından yapılan “2023 yılı üretimden satışlar” araştırmasının sonuçları, İzQ İnovasyon Merkezi’nde düzenlenen toplantıda açıklandı. EBSO Yönetim Kurulu Başkanı Ender Yorgancılar, listeye göre ilk 10’da değişiklik olmadığını belirtti. İlk üçte yer alan Star Rafineri, Tüpraş İzmir Rafinerisi ve Petkim Petrokimya’yı, İzmir Demir Çelik, Philip Morris Tütün, Abalıoğlu Lezita Gıda, JTI Tütün, Abalıoğlu Yağ, Ravago Petrokimya ve Kardemir Çelik izledi.

Kar Beyanları ve Enflasyon Etkisi

Yorgancılar, 100 firmadan 82’sinin kar beyan ettiğini, enflasyondan arındırılmış verilere göre üretimden satışlar ve karların gerilediğini ifade etti. Yüksek enflasyon, yüksek maliyetler ve kur baskısının verilere yansıdığını belirtti. Reel olarak üretimden satışlar azaldı. Enflasyon düzeltmesi ile mali kırılganlık göstergelerinde iyileşme gözlendi, öz kaynakların aktifler içindeki payı arttı.

Faiz Oranları ve Ekonomik Beklentiler

Kredi faizlerinin yüzde 50-60 seviyesinde olduğunu, yatırım için uygun olmadığını belirten Yorgancılar, faizlerin yüzde 10-15 seviyesine düşmesi gerektiğini söyledi. Enflasyon düştükçe kredi faizlerinin de gerileyeceğini vurguladı. Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in yabancı yatırımcıların güvendiği bir isim olduğunu ve ekonomi politikalarını bir şans olarak gördüklerini belirtti.

Gelecek Beklentileri

Yorgancılar, enflasyonu yenmek için birlik ve beraberlik gerektiğini, programa güven duyulmasının önemli olduğunu söyledi. Türkiye ekonomisinin önü açık olduğunu, büyüme beklentilerinin yüzde 3-3,5 seviyesinde olduğunu, kendisinin ise yüzde 3,75 ile 4 arasında bir büyüme beklediğini dile getirdi. Enflasyonda rahatlamanın 2026’dan itibaren görüleceğini öngördü.

Advertisement

Vergi ve Bilançolar

Enflasyon düzeltmesinin gerekli olduğunu, ancak firmalara ilave vergi yükümlülüğü getirilmemesi gerektiğini savunan Yorgancılar, düzeltilmiş bilançolardaki değer artışlarıyla ortaya çıkan suni karın vergisinin adil olmadığını belirtti.

Devamını Oku
Advertisement
Yorumları Gör

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir