Sosyal Medya

Eğitim

Bakan Yusuf Tekin, İSTANBUL Çocuk Yazarlar Okulunu Açtı

Paylaşım

tarih:

Millî Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, Üsküdar Validebağ Korusu’nda restore edilen Abdülaziz Av Köşkü’nün İstanbul Çocuk Yazarlar Okulu olarak hizmete açılması törenine katıldı. Bakan Tekin, alanda çocuklar tarafından karşılandı ve 15 Temmuz Gazileri Anadolu Lisesi ile Üsküdar Hakkı Demir Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencilerinden oluşan musiki grubunun mini konserini dinledi.

Açılış kurdelesini minik öğrenciler ve eğitmenlerle birlikte kesen Bakan Tekin, restore edilen binayı inceledi ve okulda öğrencilerle sohbet etti. Gazetecilerin sorularını yanıtlayan Tekin, sahada öğretmenlerle yaptıkları görüşmelerde, çocukların okulda öğrendikleri bilgilerin beceriye dönüşmediğine dair eleştiriler aldıklarını belirtti. Bu imkânı oluşturmak için çalışmalar yaptıklarını söyledi.

Bakan Tekin, beceri temelli eğitimler konusundaki eksiklikleri giderme amacıyla müfredatı revize ettiklerini anlatarak şunları söyledi:

“Hem uluslararası alanda rekabet edilebilecek bir eğitim programı oluşturmak hem de öğretmen arkadaşlarımızın eleştiri ve önerilerini karşılayabilmek için tamamen beceri odaklı bir müfredat yayınladık. Bunu yayımlayıncaya kadar da yaz aylarından beri eksiklikleri gidermek için formül olabilecek etkinlikler yaptık. Bunlardan biri, ana dilimiz Türkçeyi merkeze alan ve bu merkezden hareketle çocuklarımızın okuma yazma becerilerinin geliştirildiği projelerdi. Dilimizin zenginlikleri, okuma, sözlük üzerine kurduğumuz projeler… Bunların hepsi bu çerçevede yıl boyunca sürdürdüğümüz projelerdi.”

Eğitim öğretim döneminin son haftasını, çocukların projeler kapsamındaki etkinliklerinin sergilendiği şölen havasına çevirmek istediklerini kaydeden Bakan Tekin, “İstanbul İl Millî Eğitim Müdürlüğümüz de bu süreçteki çabamızın hayata geçirilebileceği bir mekânı organize etmiş. Bugün çocuklar diyoruz ama yarın Türkiye’nin en büyük yazarlarından olacaklar. Burası bu anlamda hem tarihî anlamı itibarıyla hem de lokasyonu itibarıyla sessiz, sakin, çocukların bu tür etkinliklerine merkez olabilecek bir yapı. İnşallah, önümüzdeki yıllarda yazdıklarını gururla okuyabileceğimiz yazarların yetiştiği bir başlangıç noktası olur.” ifadelerini kullandı.

Advertisement

İstanbul İl Millî Eğitim Müdürü Doç. Dr. Murat Mücahit Yentür ise çocukların soyut düşünme becerilerinin geliştirilmesini amaçlayan “Geleceğin Yazarları” projesine 560 okulun başvurduğunu, 625 özgün hikâye, anı, fıkra kitabı gibi yazınsal eser ortaya çıktığını aktardı. Yentür, projenin öğretmenler tarafından sahiplenilmesini kıymetli bulduğunu dile getirerek, restore edilen binada yaz tatilinde öğretmenler ve öğrencilere yönelik eğitimler verileceğini kaydetti.

Devamını Oku
Advertisement
Yorumları Gör

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir